فراگیری شدن و وابستگی بیش از حد زندگی روزمره به تجهیزات الکترونیکی و برقی آنها را به جزء جداناپذیر زندگی انسان‌ها تبدیل نموده است. استفاده از این لوازم در مناطقی که دور از خطوط انتقال برق بوده و یا در دسترسی به شبکه عمومی انتقال برق با مشکل مواجه هستند، معضلی است که با به کارگیری برق خورشیدی حل شده است. استفاده از سلول‌های خورشیدی در باغ ویلاها، مزرعه‌های کشاورزی دور از شبکه و مناطق سکونت موقت عشایر می تواند موجب سهولت در اسکان و برطرف نمودن نیازهای افراد شود. انرژی الکتریکی ذکر شده در بالا را می‌توان بر اساس مقدار و نوع نیاز متقاضی(روشنایی، لوازم برقی، تجهیزات کشاورزی، تجهیزات فنی و …) به برق  تامین نمود.

تجهیزات اصلی تشکیل دهنده سیستم برق خورشیدی منفصل از شبکه(Off-grid) شامل پنل‌های خورشیدی، اینورتر، شارژ کنترلر، باتری، سازه نگه دارنده پنل‌ها و کابل‌کشی‌های مورد نیاز می‌شود. شکل زیر شماتیکی از یک نیروگاه خورشیدی منفصل از شبکه برای را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود توان الکتریکی تولید شده به وسیله پنل‌های خورشیدی با عبور از شارژ کنترلر به باتری‌ها منتقل شده و در آن‌ها ذخیره می‌شود. برق ذخیره شده در باتری‌ها می‌تواند به صورت مستقیم و یا با عبور از اینورتر به مصرف کننده ها منتقل شده و به مصرف برسد.

مهم‌ترین نکاتی که در این نوع سیستم تولید برق خورشیدی بایستی مورد توجه قرار گیرد، انتخاب پنل‌های مناسب بر اساس توان مورد نیاز و  ظرفیت باتری‌ها متناسب با نیاز متقاضی برای استفاده است.

سیستم تولید برق خورشیدی منفصل از شبکه