مساحت قابل توجه فضاهای آزاد یک واحد صنعتی-کارگاهی آن را به منبعی با پتانسیل بالا برای تولید برق خورشیدی می‌نماید. سقف سوله‌ها و اماکن کارگاهی، زمین‌های بلا استفاده تحت تملک، پارکینگ واحد صنعتی و … می‌تواند به عنوان مکان‌های مناسب جهت احداث نیروگاه استفاده شود. احداث یک نیروگاه خورشیدی در یک واحد صنعتی می‌تواند از چند منظر برای مالک واحد حائز اهمیت باشد که با مشورت با متخصصین و در نظر گرفتن شرایط می‌تواند یکی از موارد زیر را اجرایی کند:

  • اجاره زمین به اشخاص دیگر جهت احداث نیروگاه خورشیدی و دریافت حق اجاره
  • سرمایه گذاری شخصی در محل، احداث نیروگاه و فروش برق خورشیدی با قرارداد تضمینی به وزارت نیرو که با توجه به مساحت زیاد در دسترس و آزاد واحدهای صنعتی و بلا استفاده بودن فضاهای مذکور می‌تواند به عنوان منبع درامد نسبتا مناسب با اطمینان خاطر به حساب آید.
  • احداث نیروگاه خورشیدی در محل کارگاه و واحد صنعتی و استفاده از برق تولید شده جهت تامین برق محل، که این مورد در اماکنی که از شبکه دور بوده و مقدار برق تولید شده می‌تواند نیاز انرژی را تامین کند مناسب است.

با توجه به توضیحات ارائه شده و راهکارهای در دسترس، مالک یک واحد صنعتی-کارگاهی می‌تواند موجبات احداث یک نیروگاه خورشیدی را فراهم کند که علاوه بر سوددهی به خود فرد موجبات کاهش آلاینده های زیست‌محیطی و مصرف کمتر سوخت‌های فسیلی و منابع آبی هرچند در مقیاس کوچک را فراهم می‌آورد.

در تصویر زیر نمونه ای از یک نیروگاه خورشیدی احداث شده برروی سقف یک واحد صنعتی-کارگاهی را مشاهده می‎کنید. همانطور که مشخص است سقف کارگاه به عنوان یک فضای بسیار مناسب برای احداث نیروگاه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

نیروگاه خورشیدی صنعتی