1-شرایط احداث نیروگاه خورشیدی خانگی به چه صورت است؟

– بر اساس اعلام سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق(ساتبا)، هر مشترک کنتور برقی می‌تواند به میزان قرارداد اسمی ذکر شده در قبض خود، با عقد قرارداد 20 ساله با اداره برق منطقه خود، برق خورشیدی تولید و به فروش برساند. قرارداد مذکور شامل منازل ویلایی، آپارتمان‌ها، باغ، ویلا و تمام مناطق مسکونی دارای کنتور تک‌فاز و سه‌فاز می‌شود.

– مکان‌هایی که یک کنتور تک‌فاز 25 آمپری دارند، به ازای هر کنتور، مجاز به احداث یک نیروگاه 5 کیلوواتی، مکان‌های دارای یک کنتور سه‌فاز 25 آمپری مجاز به احداث نیروگاه 15 کیلوواتی و مشترکینی که دارای یک کنتور سه‌فاز 32 آمپری هستند، مجاز به احداث نیروگاه تا 20 کیلووات هستند. حداکثرظرفیت سامانه خورشیدی قابل احداث محدود به ظرفیت انشعاب برق مشترک و تا سقف 100 کیلووات می باشد.

– احداث نیروگاه خورشیدی خانگی برای افرادی که مالک مناطق مسکونی یا تجاری هستند و یا کسانی که اجاره‌نامه محضری 20 ساله از هر مکان دولتی یا خصوصی دارند، میسر است. همچنین قبض برق مشترک و مدارک ثبتی و سندی مکان باید به نام احداث‌کننده نیروگاه بوده ویا انتقال با وکالت محضری 20 ساله به نام آن شخص صورت گرفته باشد.

– برای احداث هر 5 کیلووات نیروگاه خورشیدی، 55 متر مربع فضای آزاد مورد نیاز است که بایستی آفتابگیر بودن آن در طول روز قطعی بوده و سایه‌اندازی آن برای مدت 20 سال بررسی شود.

– به منظور حمایت از بومی سازی و ساخت داخل نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک، نرخ خرید از واحدهایی که با تجهیزات برخوردار از دانش فنی، طراحی و ساخت داخل احداث می شوند. حداکثر تا 30 درصد متناسبا افزایش می یابد. سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژي برق (ساتبا) موظف است جداول وزنی مربوطه رابه تفکیک اجزا و فناوری تعیین و اعلام نماید.

– تمام هزینه‌های احداث نیروگاه و خریداری تجهیزات واجرای آن به عهده متقاضی بوده و با نظارت شرکت توزیع برق انجام می شود.

– کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، قبض آخرین دوره مشترک برق و معرفی حساب بانکی از دیگر الزامات عقد قرارداد احداث نیروگاه خورشیدی خانگی است.

2- برق تولید شده در نیروگاه خورشیدی تا چه مدت توسط وزارت نیرو خریداری می‌شود؟

مشترکینی که دارای انشعاب برق هستند می‌توانند نیروگاه‌های خورشیدی احداث کنند و به مدت ۲۰ سال به صورت تضمینی برق تولید شده توسط این نیروگاه‌ها را به شبکه سراسری برق تزریق کنند و درآمد کسب کنند. لازم به ذکر است قیمت پایه خرید برق نیروگاه همه ساله با توجه به نرخ تورم افزایش خواهد داشت، لذا درامد حاصل از این نیروگاه‌ها به صورت سالیانه و با توجه به نرخ تورم طبق ضریب آلفای تعریف شده در قرارداد افزایش خواهد داشت.

3- نحوه پرداخت مبلغ برق فروخته شده به چه صورت است؟

– نرخ خرید پایه برق خورشیدی در حال حاضر به شرح زیر است:

نیروگاه های زیر20 کیلووات، به ازای هر کیلووات ساعت 8000 ریال

نیروگاه های زیر 100 کیلووات، به ازای هر کیلووات ساعت 7000 ریال

– مبلغ واریزی به حساب مشترکین هر دو ماه یکبار صورت می گیرد.

– از سال یازدهم نرخ پایه خرید تضمینی 30 درصد کاهش می یابد.

4- احداث نیروگاه برای سازمان‌های دولتی به چه صورت است؟

سازمان های دولتی اجازه استفاده از بودجه دولتی برای احداث نیروگاه خورشیدی را ندارند، اما امکان واگذاری فضای ساختمان های اداری به صورت اجاره ای به سرمایه گذاران بخش خصوصی برای این موضوع وجود دارد.در این صورت ارائه وکالت محضری واگذاری فضای ساختمان به سرمایه گذار الزامی است.

5- نحوه اتصال به شبکه و فروش برق تولیدی چگونه انجام می‌شود؟

نیروگاه خورشیدی توسط شرکت توزیع برق به شبکه متصل می‌شود وانرژی تولید شده با کنتور مجزا به شبکه برق سراسری تزریق و اندازه‌گیری می‌شود که از کنتور انرژی مصرفی مشترک مجزاست. مشترک همچنان تمام انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از شبکه سراسری برق و از طریق کنتور برقی که داشت مصرف می کند، بنابراین تغییری در مبلغ فیش برق دریافتی ایشان به وجود نخواهد آمد.

6- بعد از پایان دوره خرید تضمینی، فروش برق تولیدی به چه صورت است؟

پس ازپایان دوره خرید تضمینی، سرمایه گذار مجاز به فروش برق در داخل کشور در قالب قرارداد دوجانبه، بورس انرژی، بازار برق و یا هر قالب مورد تایید وزارت نیرو خواهد بود. صادرات برق نیروگاه های موضوع این مصوبه منوط به دریافت مجوز جداگانه خواهد بود.

7- هزینه احداث نیروگاه خورشیدی چقدر است؟

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی، با توجه به هزینه‌های روز، در حال حاضر حدود 5.5 تا 6 میلیون تومان است.

8- مدت زمان بازگشت سرمایه چقدر است؟

مدت زمان بازگشت سرمایه متقاضیان معمولا بین 3 تا 5 سال است.

9- آیا نیروگاه‌های خورشیدی هزینه و شرایط تعمیر و نگه‌داری خاصی دارد؟

هزینه تعمیر و نگه‌داری این نیروگاه‌ها تقریبا صفر بوده و سطوح پنل‌های خورشیدی نیاز به پاکسازی دوره‌ای داشته و شرایط نگه‌داری پیچیده‌ای ندارد.

10- طول عمر نیروگاه‌های خورشیدی چند سال است؟

طول عمر نیروگاه‌های خورشیدی حدود 35 الی 40 سال است. پنل‌های خورشیدی به کار رفته با گارانتی 25 و اینورترهای خورشیدی با گارانتی قابل ارتقا تا 20 سال است.