خورشید، علاوه بر نور، حرارت خود را نیز در اختیار زمین قرار داده است. آبگرمکن خورشیدی دستگاهی است که با جذب حرارت خورشید، آب را گرم می‌کند. در واقع آبگرمکن خورشیدی با بهره‌گیری از انرژی رایگان و بی‌پایان خورشید به جای انرژی حاصل از سوختن سوخت‌های فسیلی یا مصرف برق، آب را گرم می‌کند تا به استفاده‌های مورد نیاز برسد. از آب گرم شده توسط آبگرمکن خورشیدی می‌توان به صورت مستقیم و یا برای پیش‌گرم کردن آب مورد نیاز استفاده کرد. از جمله مزایای آبگرمکن‌های خورشیدی نسبت به سایر آبگرمکن‌ها می‌توان به بی‌پایان و رایگان بودن انرژی مصرفی، امن و بی‌خطر بودن، بدون آلودگی بودن و راهی برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی اشاره کرد.

 

آبگرمکن‌های خورشیدی از نظر عملکرد به سه دست تقسیم می‌شود:

– آبگرمکن خورشیدی ترموسیفونی: در این نوع از آبگرمکن جهت جابجایی آب از پمپ استفاده نمی‌شود بلکه با گرم شدن سیال به دلیل اختلاف چگالی به وجود آمده ناشی از تغییر دما جابجایی صورت می‌گیرد. مشکل عمده این سیستم یخ زدگی در فصول سرد می‌باشد، به دلیل اینکه الزاماً باید منبع دو جداره آبگرم در سطحی بالاتر از کلکتور و در فضای خارج از ساختمان نصب گردد.

 

-آبگرمکن خورشیدی پمپ دار تحت فشار: در این نوع آبگرمکن با استفاده از یک پمپ آب را درون کلکتورها ارسال می کنند و با چرخش دائم آب مخزن شروع به گرم شدن می کند. این نوع آبگرمکن عموما برای سیستمهای بزرگ استفاده می شود. در این سیستم مخزن را می توان در محلی دورتر از کلکتورها و در نزدیک مصرف کننده نصب نمود.

 

– آبگرمکن خورشیدی برگشتی ثقلی: در آبگرمکن خورشیدی با برگشت ثقلی آب توسط یک سیستم بسته، حرارت خورشید را جذب کرده و توسط یک مبدل حرارتی آب داخل مخزن را گرم می‌نماید. این سیستم تا زمانی که حرارت خورشید کافی باشد فعال می‌باشد، در غیر اینصورت پمپ از کار افتاده و آب در اثر نیروی ثقلی به داخل مخزن تخلیه می‌گردد.